Windows Server 2022 Kurulumu – 2

Merhaba, bir önceki yazımda Windows Server 2022 kurulumu için sanal makine oluşturma adımlarını anlatmıştık. Bu yazıda devamındaki işlemleri yapacağız.

Power on this virtual machine seçeneği ile sanal makinemizi başlatıyoruz.

Makinemiz açılır açılmaz ISO dosyamız boot ediliyor ve kurulumu başlatmak için herhangi bir tuşa basıyoruz.

Sistem dili, tarih saat formatı ve klavye dilini seçip Next diyoruz.

Install Now butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza sürüm seçeceğimiz ekran geliyor. Burada iki hususa dikkat etmemiz gerekiyor. (Desktop Experience) ile biten sürümler grafiksel kullanıcı arayüzü sahibi olan sürümlerdir. Yani tıpkı Windows 10 gibi masaüstü ekranı ve benzeri yönetim yapmak istiyorsanız bu sürümü seçmeniz gerekir. Diğer sürümler komut satırı arayüzü ile çalışmaktadır. Standart ve Datacenter sürümleri arasındaki fark ise Datacenter sürümde 2den fazla Hyper-V cihazı barındırabilirsiniz. Sürüm farklılıklarına buradan gözatabilirsiniz. Ben Standart(Desktop Experience) sürümü ile devam edeceğim.

Lisans koşullarını onaylayıp devam ediyoruz.

Karşımıza Upgrade ve Custom seçenekleri geliyor. Eğer mevcut Windows Server sürümünden daha düşük bir sürüm yüklü ve yükseltme yapmak istiyorsak Upgrade, yeni bir Windows Server kurulumu yapıyor isek Custom seçeneğini seçiyoruz. Yeni kurulum yapacağım için Custom ile devam ediyorum.

Windows Server 2022’yi nereye kuracağımız soruluyor. Kuracağımız diski seçip alttaki New butonundan yeni bir bölüm oluşturuyoruz. Burada kaç GB yer ayıracağınız tamamen size kalmış. Tek bir bölüm de oluşturabilir, diski birden fazla bölüme de ayırabilirsiniz. Ben tek bir bölüm oluşturup devam ediyorum.

Ve Windows Server 2022 kurulumu başlıyor…

Kurulum bittikten sonra otomatik olarak yeniden başlatma yapılacağını gösteren bir uyarı geliyor. Burada 10 saniye bekleyebilir ya da Restart Now butonuna tıklayarak derhal yeniden başlatabilirsiniz.

Bu aşamada cihazınız 1-2 defa yeniden başlayabilir, kurulum bitene kadar bekliyoruz ve daha sonra yönetici hesabının şifresini belirleyeceğimiz ekran geliyor karşımıza. Burada şifre belirleyip ilerliyoruz.

Artık her şey hazır. Oturum açma ekranı karışımızda. CTRL + ALT + DEL tuşlarına bastıktan sonra şifremizi girip oturum açıyoruz. İlk açılış olduğu için masaüstü geldiğinde biraz bekleyin. Server Manager uygulaması otomatik olarak açılacaktır.

Server Manager açıldıktan sonra Sol üstte Microsoftun yeni ürünü olan Windows Admin Center uyarasını Don’t show this message again seçeneğini seçerek kapatabilirsiniz. Kurulumumuz başarıyla tamamlandı ve sunucumuz çalışır durumda.

Sanal makine oluşturma ve Windows Server 2022 kurulumu adımlarının videolu anlatımını da hazırladım. Aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2022 Kurulumu – 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön