Windows Server 2022 Kurulumu

Merhaba, bu yazıda birlikte Windows Server 2022 kuracağız. Sanal makine üzerinde kurulumu gerçekleştireceğim. Yakın zamanda kurulumun videolu anlatımını da YouTube’da yayınlayıp bu yazıda paylaşacağım. Öncelikle Windows Server 2022 ISO dosyasına ihtiyacımız var. Microsoft Evalution Center üzerinden Windows Server 2022’ye ait ISO dosyasını güvenle indirebilirsiniz. Bu bağlantıya tıklayarak gelen formu doldurup Windows Server 2022 deneme sürümüne ait ISO dosyasının indirme işlemini başlatabilirsiniz. VMware Workstation Pro deneme sürümüne de bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Sanal makine üzerinde kurulum yapacağım için buradaki ayarlamaları da paylaşacağım.

Ben VMware Workstation kullanıyorum, File > New Virtual Machine menüsünden yeni bir sanal makine oluşturmaya başlıyoruz.

vmware ile sanal makine oluşturma

Oluşturacağımız makinenin konfigürasyonunu kendim düzenlemek istediğim için Custom seçeneğini seçerek devam ediyorum.

vmware sanal makine oluşturma

VMware üzerinde sanal makine oluştururken donanım uyumluluğu ile ilgili bir sürüm seçilmesi gerekiyor. Seçilen sürüme göre donanım desteği değişmekte. Örneğin düşük bir versiyon seçildiğinde UEFI Boot desteği olmayabilir. Ben kullandığın VMware sürümüm ile devam ediyorum.

vmware sanal makine oluşturma

Burada kuracağımız işletim sisteminin imaj dosyasını seçebilir ya da daha sonra kuracağımızı belirtebiliriz. Ben daha sonra kuracağımızı seçiyorum çünkü Windows Server imajını erkenden seçtiğimizde kurulum sırasında hatayla karşılaşabiliyoruz.

vmware sanal makine oluşturma

Kuracağımız işletim sisteminin hangi sistem olduğu isteniyor. Üst kısımdan Microsoft Windows seçtikten sonra Version kısmından Windows Server 2022 seçiyorum. Eğer Windows Server 2016 ya da 2019 kurmak istiyorsanız bu sürümlerde de sanal makine oluşturma burada anlatıldığı gibidir, Version kısmından Windows Server 2022 yerine Windows Server 2016 ya da Windows Server 2019 seçmeniz yeterli olacaktır.

vmware sanal makine sürüm seçimi

Sanal makinemize bir isim vermemizi ve sanal makinemizin dosyalarının nerede saklanacağını seçip devam ediyoruz. İstediğiniz ismi verebilir, istediğiniz klasörü seçebilirsiniz.

Firmware Type ekranında önyükleme ayarlarını seçmemiz isteniyor. Eski işletim sistemlerinde BIOS seçebiliyorken Windows 10, Windows Server 2022 gibi güncel işletim sistemlerinde UEFI seçeneğini seçebiliriz. Sanal makine başlatıldığında kötü amaçlı yazılımların engellenmesi için de Secure Boot seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Sanal makinemizin işlemcisini belirliyoruz. Ben Windows Server 2022 üzerinde sadece Active Directory ve DNS Server hizmetlerini kullanacağım için arttırım yapmadan ilerliyorum.

vmware sanal makine kurulumu

Sanal makinemizin RAM boyutunu belirliyoruz. Dediğim gibi çok fazla hizmet kullanmayacağım için 2GB RAM ile sınırlıyorum. İşlemci, RAM ve HDD boyutu gibi ayarlar daha sonradan düzenlenebilir. Arttırım ve azaltım yapabilirsiniz.

vmware sanal makine kurulumu

Network ayarlarını belirliyoruz. Ben burada Bridged seçeneğini kullandım. Bu seçeneği seçtiğinizde mevcut ağınıza bağlı fiziksel bir cihaz gibi davranır. Sanal makine mevcut IP bloğunuzdan bir IP alır.

vmware sanal makine kurulumu

Sırada sanal makinemizin diskini makinemize bağlamaya yarayan SCSI Controller seçimi geliyor. Varsayılan olarak LSI Logic SAS seçeneği geliyor, ben bunu seçiyorum ancak Paravirtualized SCSI da seçilebilir.

vmware sanal makine kurulumu

Disk türünü seçiyoruz. En güncel ve en performanslı seçenek olan NVMe ayarı varsayılan olarak geliyor, değiştirmeden devam ediyorum.

vmware sanal makine kurulumu

Yeni bir disk mi oluşturacağız yoksa mevcut bir disk mi seçeceğiz, bununla ilgili seçim yapmamız isteniyor. Ben yeni bir disk oluşturacağım.

vmware sanal makine kurulumu

Diskimizin boyutunu belirliyoruz. Bu kullanım senaryonuza göre tamamen size kalmış bir seçenek. Ayrıca hemen altında bulunan Allocate all disk space now seçeneği varsayılan olarak seçilmemiş olarak geliyor. Eğer bu seçeneği seçerseniz fiziksel diskinizde sanal makineniz için oluşturulacak diskin alanı kadar yer önceden ayrılır. Örneğin 60GB disk oluşturduğunuzda fiziksel diskinizden 60GB alan hemen ayrılacaktır. Ancak boş bırakırsanız sanal makinenizde gereği kadar alan açılarak kullanım arttıkça belirlediğiniz disk alanına kadar genişleme yapar.

vmware sanal makine kurulumu

Disk dosyasının nerede konumlandırılacağını seçip ilerliyoruz.

vmware sanal makine kurulumu

Ve son olarak özet bilgiler geliyor. Bu zamana kadar yaptığımız seçimler burada gösteriliyor. Son bir kontrol yapıp Customize Hardware seçeneği ile bu ayarlarda değişiklik yapabilir, yeni donanımlar tanımlayabilirsiniz. Windows Server imaj dosyasını tanıtacağım için Customize Hardware seçeneğini seçiyorum.

vmware sanal makine kurulumu

New CD/DVD > Use ISO image file > Browse seçimleri ile imaj dosyamı seçiyorum. Daha sonra Close ile ekranı kapatıyorum.

vmware sanal makine kurulumu
vmware sanal makine kurulumu

Artık sanal makinemiz hazır. Finish butonuna tıklayarak makinemizi oluşturuyoruz.

Power on this virtual machine seçeneği ile makinemizi açabiliriz. Makaleyi uzun tutmamak adına burada sonlandırıyorum, bir sonraki makalede Windows Server 2022 kurulumunu başlatıp, temel ayarları yapacağız. Bir sonraki makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2022 Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön