Windows Server Active Directory Domain Controller (DC) Kurulumu

Merhaba, bugün daha önce kurmuş olduğumuz Windows Server 2022 üzerinde Active Directory Domain Services (DC) kurulumu gerçekleştireceğiz.

Videolu Anlatım:

Resimli Anlatım:

Server Manager üzerinden Add roles and features düğmesine tıklıyoruz.

Sihirbaz ekranında kısa bir tanıtım bölümüm geliyor, Next diyoruz. Bu ekranın daha sonra çıkmamasını isterseniz Skip this page by default seçeneğini seçip Next diyebilirsiniz.

Role-based or feature-based installation seçeneğini seçip Next diyoruz.

Seçeceğimiz özelliğin hangi cihaza kurulması soruluyor, Select a server from server pool altında kendi sunucumu seçip Next diyorum.

Burada sunucumuza kurabileceğimiz özellikler listesi geliyor, Active Directory Domain Services’i işaretliyoruz.

Daha sonra bize Active Directory Domain Services kurulumu için gereken ek bileşenlerin de kurulmasının gerektiği söylenen bir ekran geliyor, bu ek bileşenlerin de kurulması için Add Features düğmesine tıklıyoruz.

Artık Next düğmesine tıklayıp bir sonraki adıma geçebiliriz.

Daha farklı ek bileşenler kurabileceğimiz ekran geliyor, herhangi bir değişiklik yapmadan Next düğmesine tıklayıp devam ediyoruz.

Karşımızda Active Directory Domain Services hizmeti hakkında kısa bir bilgilendirme bulunan bir ekran geliyor. Next düğmesine tıklayıp devam ediyoruz.

Artık her şey hazır, kurulum öncesi yüklenecek hizmet ve bileşenlerin listesi karşımızda. Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretliyoruz ve gelen uyarıya Yes diyoruz. Bu seçim ile yapılan kurulumlar sonrası yeniden başlatma gerekirse sistemin otomatik olarak yeniden başlatılması için izin veriyoruz. Daha sonra Install düğmesine tıklayıp kurulumu başlatıyoruz.

Active Directory Domain Services kurulumu başladı, bitene kadar bekliyoruz.

Ve kurulum başarıyla tamamlandı. Close düğmesine basıp ekranı kapatabiliriz.

Server Manager üzerinde sağ üst tarafta yer alan bayrak simgesine tıklayıp Promote this server to a domain controller bağlantısına tıklayarak makinemizi domain controller olarak atama işlemine geçiyoruz.

İlk defa bir domain controller kurulumu yapacağımız için Add a new forest seçeneğini seçip domain ismimizi belirliyor ve Next düğmesine basıyoruz.

Domain Controller ile ilgili ayarlar soruluyor. Benim amacım bu makineyi CallManager rehber hizmetinde kullanmak olduğundan gelen ayarlarda değişiklik yapmıyorum. Active Directory yedekten dönme işlemleri için sorulacak olan şifrenin belirlenmesi isteniyor. Bir şifre belirleyip Next diyorum.

Tek nir DNS yapısı olduğundan Next diyoruz.

NetBIOS ismi soruluyor, bu isim domain isminizin noktadan önceki kısmı olur. Herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyoruz.

Active Directory Domain Services hizmetinin log, veritabanı gibi dosya konumları isteniyor. Varsayılan dosya konumları benim için yeterli olduğundan değişiklik yapmadan Next düğmesine tıklayıp ilerliyorum.

Burada yaptığımız seçimlerin bir özeti geliyor. Gözden geçirip Next düğmesine tıklıyoruz.

Sistem tarafından kuruluma engel bir durum bulunup bulunmadığı ile ilgili kontrol gerçekleşiyor. Sol üst köşede yeşil tik göründüğü zaman kuruluma hazır durumdayız demektir. Install düğmesine tıklayıp kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum başladı ve devam ediyor.

Kurulum biter bitmez bilgisayarın yeniden başlatılacağına dair bir uyarı geliyor. Bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra giriş yaptığımızda AD DS ve DNS hizmetlerinin kurulu olduğunu görüyoruz.

Bilgisayar ayarlarından bilgisayar adını kontrol ettiğimizde makinemizin domain’e alındığını teyit edebiliriz.

Artık makinemiz hazır.

Windows Server Active Directory Domain Controller (DC) Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön