CallManager’a Third-Party SIP Device (MicroSIP) Kayıt Etmek

Bu makalede LDAP entegrasyonu ile Cisco UCM’e End User çekme işlemini yapmıştık. Bugün MicroSIP uygulaması kurup, Third-Party SIP Device olarak kaydını yapıp, LDAP entegrasyonu ile çektiğimiz End User’lardan biriyle kayıt ettiğimiz bu cihaz ile eşleştireceğiz. Son olarak MicroSIP ayarlarını yaptıktan sonra çağrı gönderebilir olacaksınız.

Videolu Anlatım:

Resimli Anlatım:

Öncelikle MicroSIP sitesi üzerinden uygulamamızı indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıp kurulumu tamamlıyoruz. Kurulum sırasında özel bir ayara gerek yok, tüm adımlarda Next diyerek kurulumu yapabilirsiniz.

CallManager’ı açıp Device > Phone menüsüne tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekrandan Add New diyerek yeni cihaz oluşturmaya başlıyoruz.

İlk olarak cihaz tipi soruluyor, MicroSIP kullanacağımız için Third-party SIP Device (Advanced) seçip Next diyoruz.

Karşımıza çıkan sayfada Device Information başlığı altında MAC adresi girmek zorunlu olduğu için rastgele bir MAC adresi giriyoruz. Owner seçeneğinde User seçip, eşleştireceğimiz kullanıcıyı Owner User ID kısmından seçiyoruz. Bu yazıda LDAP entegrasyonu ile ademozipek kullanıcısını çekmiştim. Bu kullanıcıyı seçerek devam ediyorum.

Protocol Specific Information başlığı altında ise Device Security Profile ve SIP Profile kısmından uygun seçimleri yapıp, Digest User kısmına geliyoruz. Burada az önce seçtiğimiz kullanıcıyı seçiyoruz.

Daha sonra sayfanın başında sol bölümde yer alan Association başlığı altında Line 1 – Add a new DN seçeneğine tıklayarak bu cihaza bir numara tanımlayacağız.

Directory Number Information başlığı altında Directory Number alanına MicroSIP uygulamamıza tanımlamak istediğimiz numarayı giriyoruz.

Sayfanın altında yer alan Line 1 on Device başlığı altındaki Display ve ASCII Display alanlarını dolduruyoruz. Bu alanlar Arayan Kimliği alanlarıdır. Bir arama yaptığınızda karşı tarafta burada yer alan isim görünecektir. Save diyerek kaydediyoruz.

Daha sonra aynı sayfanın en altında yer alan Users Associated with Line başlığı altındaki Associate End Users düğmesine tıklıyoruz.

Find düğmesine tıklayıp kullanıcı listesini getirdikten sonra bu hat ile eşleştirmek istediğimiz kullanıcıyı seçip Add Selected düğmesine tıklıyoruz ve Save düğmesine tıklayıp kaydediyoruz.

Son olarak User Management > End User menüsünü açıyoruz. MicroSIP cihazımıza eşleştirdiğimiz kullanıcıyı buluyoruz. Bu kullanıcının içerisine girdikten sonra Device Information başlığı altında Device Association düğmesine tıklıyoruz.

Gelen ekranda Find diyerek CallManager’da kayıtlı cihazları listeliyoruz. Az önce oluşturduğumuz cihazı seçip Save Selected/Changes diyerek bir önceki ekrana dönüyoruz. Son olarak Save diyerek bu eşleştirmeyi kaydediyoruz.

MicroSIP uygulamamızı açıyoruz. Sol altta yazan MicroSIP yazısına sağ tıklayıp Hesap Ekle… diyoruz.

SIP Sunucu kısmında CallManager sunucumuzun bilgisini giriyoruz. IP adresi ya da domain olarak yazabilirsiniz. Kullanıcı kısmına CallManager’da bu cihaza atadığımız Line bilgisini yani telefon numarası bilgisini giriyoruz. Etki alanı kısmına yine CallManager bilgisini yazıyoruz. Oturum Aç ve Parola kısmına ise End User’daki User ID ve şifre bilgisini giriyoruz. Kullanıcıları LDAP üzerinden çektiyseniz Active Directory’de User’a verilen şifreyi girmeniz gerekmektedir.

Son olarak Kaydet düğmesine basıyoruz ve MicroSIP uygulamamız hazır. Çevrimiçi durumda ve telefon numaramız yazmakta. Artık çağrı göndermeye hazır.

CallManager’a Third-Party SIP Device (MicroSIP) Kayıt Etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön