Bootable CUCM(CallManager) İmajı Hazırlama – Ücretsiz Araçlar İle

Merhaba, bugün birlikte Bootable CUCM(CallManager) imajı hazırlayacağız. Bazı anlatımlarda kullanılan uygulamalar lisans istediği için ücretsiz bir araç ile bu işlemi nasıl yapabileceğimizi göstereceğim.

Videolu Anlatım:

Resimli Anlatım:

Öncelikle imajı hazırlamamız için gerekli olan ve açık kaynak bir yazılım olan cdrtfe uygulamasınu bu bağlantıya tıklayarak açılan indirme sayfasından indiriyoruz.

Programı yüklerken herhangi özel bir ayara gerek yok, karşınıza gelen ekranlarda varsayılan seçenekler ile kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra uygulamamızı açıyoruz ve karşımıza bu şekilde bir ekran geliyor.

Bu sırada elimizde bulunan CUCM(CallManager) imaj dosyasını 7-Zip ya da WinRar aracılığyla açıyoruz.

isolinux klasörünü açıp içerisinde bulunan isolinux.bin dosyasının bir kopyasını masaüstüne alıyoruz.

Bir üst klasöre yani imaj dosyamızın ana dizinine geri dönerek masaüstünde yeni bir klasör oluşturuyoruz. Bu klasörün içerisinde imaj dosyasının içerisindeki tüm dosyaları kopyalıyoruz.

cdrtfe uygulamasına geri dönüp ana ekranda yer alan Options düğmesine tıklıyoruz. Gelen ekranda Use image alanındaki Browse düğmesine basarak hazırlayacağımız Bootable CUCM imajnın nereye ve hangi isimle kaydedeceğimizi seçiyoruz. Daha sonra hemen altında yer alan Create image only, do not burn seçeneğini ve sağ kısımda yer alan disc at once seçeneğini seçip Ok tuşuna basıyoruz.

Options düğmesinin hemen yanındaki Filesystem düğmesine tıklayıp gelen ekranda Create boot disc, No disc emulation ve Create boot info table seçeneklerini seçiyoruz. Daha sonra hemen altında yer alan Boot image: seçeneği altındaki Browse düğmesine tıklayıp daha önce masaüstüne kopyaladığımız isolinux.bin dosyasını gösteriyoruz.

Son olarak üstte yer alan sekmelerden ISO9660 sekmesine tıklayıp ISO level: seçeneğini işaretleyip hemen yanındaki seçim kutusundan 4’ü seçiyoruz ve Ok düğmesine tıklayarak ayarları kaydediyoruz.

Daha sonra imaj dosyalarının tümünü kopyaladığımız klasörü açıp, burada yer alan tüm dosyaları seçip, uygulamanın üzerine sürüklüyoruz.

Artık her şey hazır. Start düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz.

İşleme devam etmek isteyip istemediğimiz soruluyor, OK düğmesine tıklayarak onaylıyoruz.

Execution completed. yazısı gelene kadar bekleyin. Bu yazı geldiğinde işlem tamamlanmış ve Bootable imaj dosyamız belirttiğimiz klasöre kaydolmul olacaktır. Artık imajımız hazır.

Bootable CUCM(CallManager) İmajı Hazırlama – Ücretsiz Araçlar İle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön